Щоб жити і функціонувати людський організм повинен харчуватись. Наше тіло засвоює корисні речовини з їжі, а неперетравлені рештки утворюють компактні грудки, які виводяться назовні травним трактом.
Це складний процес, який безперервно і на всіх ланках контролюється нервовою та ендокринною системами. Такій багаторівневий контроль потрібен, щоб запобігти різноманітним порушенням.
Діареєю називають порушення процесу травлення, при якому організм часто (три і більше раз на день) виводить неперетравлені, чи навіть рідкі калові маси.
Причиною діареї може бути запалення кишківника, викликане бактеріями, вірусами, паразитами, ауто імунними захворюваннями організму.
Інші можливі причини виникнення діареї – вроджені чи набуті порушення роботи нервової системи, в тому числі, спричинені перевантаженням психоемоційної сфери. Щоб якісно лікувати цей розлад травлення потрібно визначити причини його виникнення.
Якщо діарея викликана запальним процесом, вона може супроводжуватись температурою, ознобом і ломотою в м’язах, болем в животі, нудотою, блюванням, висипом на шкірі, змінами в показниках аналізів, виявленні збудника у випорожненнях чи інших рідинах. Лікуванням такої діареї займаються терапевти, інфекціоністи, гастроентерологи, ревматологи і імунологи.
Діарея, спричинена ураженням нервової системи виявляється неврологами і нейрохірургами. Вона стійка і тривала, при обстеженні людини можна виявити порушення чутливості, рухів, контролю чи інших процесів у органах малого тазу, ділянках спинного і головного мозку, різноманітні порушення свідомості.
Якщо при обстеженні людини з діареєю неможливо виявити жодної ознаки хвороби чи інших уражень тіла, ставлять діагноз “психогенна”, або “емоційна” чи “психосоматична діарея”.
Цей розлад травлення відомий людям з давніх часів. Його називали “ведмежою хворобою” і “нервовим проносом”.
Лікуванням психогенної діареї займаються психологи і психіатри. Є багато теорій виникнення психогенної діареї.
Наприклад, Луїза Хей писала, що страхи, неприйняття, уникання та заперечення чогось у житті, може викликати реакцію буквально фізіологічного “відкидання поганого” з організму.
Геннадій Страшенбаум вважав, що психогенна діарея може з’явитися у людей, які відчувають страх перед важливими і значущими фігурами, і не можуть позбутися цих неприємних відчуттів, пов’язаних з авторитетами.
Ліз Бурбо відмітила, що у людей, які погано засвоюють нову інформацію, бояться зробити щось “не так”, погано справляються з завданнями, які потребують нестандартних шляхів розв’язання, може виникнути діарея як реакція на страх і невпевненість.
Ключовим механізмом появи психосоматичної діареї вважають надмірне виділення гормонів стресу, через які посилюється перистальтика кишківника і порушується нормальне всмоктування рідини і електролітів у його стінках.
Сам стрес викликається тривожністю, надмірними хвилюваннями, фобіями, може бути наслідком фізичного і психічного виснаження після тяжкої хвороби.
При лікуванні стресу і усуненні його причини явища діареї зазвичай зникають.
Наше життя постійно приносить нові виклики та причини для хвилювання. Тому, щоб запобігти повторному виникненню психосоматичної діареї, бажано допомогти собі відновити психологічну стабільність – самостійно, медитуючи чи виконую психологічні вправи або допомогою фахівця.