Статті
Статті

Психосоматична діарея

Перш, ніж говорити про психосоматику діареї згадаємо, що таке діарея взагалі.

Діарея (пронос) - це часте, більше 3-х разів на добу, випорожнення кишківника з виділенням рідких або кашкоподібних калових мас об'ємом понад 200 мл.

Цей симптом може супроводжувати запальні захворювання шлунково-кишківникового тракту, вірусні, бактеріальні інфекції, які лікують, гастроентерологи, інфекціоністи, терапевти, педіатри та інші фахівці. Також діарея може розвиватися на нервовому ґрунті.

Якщо при епізодах проносу не підвищується температура, немає блювоти і спостерігається зв'язок появи симптомів зі стресом (під час або після), тоді говорять про психосоматичну діарею.

Синоніми психосоматичного проносу:
- «ведмежа хвороба»;
- емоційна діарея;

Тривожність, хвилювання, очікування значущої події, невміння подумки знайти вихід з ситуації, що склалася, страх, хвилювання з приводу запізнень - все це психоемоційні розлади.

При всіх цих станах виробляються гормони стресу, які впливають на весь організм, в цілому, та кишківник, зокрема - посилюється перистальтика, порушується зворотне всмоктування рідини і виникає частий та рідкий стілець. Як тільки подразник зникає, перистальтика нормалізується і стілець приходить в норму.

Емоційну діарею вивчали і вивчають багато психотерапевтів, і кожен, ґрунтуючись на своєму досвіді, відзначає різні причини виникнення психосоматичного проносу.

Наприклад, Луїза Хей відзначає, що такі реакції організму, як тривога, страх, втеча від життя, порушення рівноваги душі і тіла, неприйняття, заперечення є «поганою їжею», від якої людина намагається швидше позбутися.

Її рішення - це робота над переконаннями:
1) У мене немає ніяких розбіжностей з життям.
2) У мене немає ніяких проблем з поглинанням, засвоєнням та проявом подібних реакцій.

На думку Геннадія Страшенбаума емоційна діарея з'являється у людей, які відчувають почуття страху перед важливими і значущими фігурами. Неможливість подолати емоції перед «високої» персоною призводить до виникнення емоційного проносу.

Ліз Бурбо помітила, що у людей, які складно вирішуються на нестандартні рішення, важко запам'ятовують нову інформацію, мають страх зробити щось не так, спізнитися або не довести обіцяне до кінця також може з'явитися діарея, як реакція на страх та невпевненість.

Для ефективного лікування психосоматичної діареї необхідно:
1) виключити фізіологічні причини порушення;
2) опрацювати нервові розлади, самостійно або з фахівцями.

У разі емоційної діареї дуже важливо правильно оцінити ситуацію, що склалася і себе. Не переоцінити та не недооцінити свої можливості в ситуації, що склалася, і, при необхідності, звернутися за лікарською допомогою.

Важливо пам'ятати, що пусковим фактором є стрес і тільки прибравши причину ви попередите подібні епізоди в майбутньому.